Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Mahmutlar'da Mahmutlar Haber Okunur
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Halk İstiyor

Mahmutlar Belediyesi'nin Elektronik Su Sayacı uygulaması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Mahmutlar Haber Gazetesi, sizin için beldemizin ileri gelen iş adamları ve turizmcileri ile görüştü. Sonuçta, elektronik su sayaçlarının büyük avantajları olduğu gözler önüne serildi

Kategori  Kategori : Mahmutlar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 752
Tarih  Tarih : 25 Temmuz 2010, 22:27

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahmutlar Belediyesi’nin Elektronik Su Sayacı uygulaması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Belediye Meclisi iki hafta önce olağanüstü toplanmış, yeterlilik belgesi alan tüm firmaların elektronik su sayacı satabileceği kararını almıştı. Bu karar doğrultusunda üç ayrı firmanın da elektronik su saati satışlarına başlayacağı öğrenildi. Konu hakkında çeşitli görüşler ileri sürülürken, MHP’li Meclis üyesi Mehmet Çatal konuyu yargıya taşıdı. Konu ile ilgili olarak Gazeteniz Mahmutlar Haber, beldenin ileri gelen işadamlarının ve bazı belediye meclis üyelerinin konuya bakış açısını sütunlarına taşıdı.
BAŞKA FİRMALAR DA GELİYOR

Elektronik Kartlı Su Sayacı konusunda beldedeki tartışmalar sürüyor. Mahmutlar Belediye Meclisi iki hafta önce olağanüstü toplanmış, yeterlilik belgesi alan tüm firmaların elektronik su sayacı satabileceği kararını almıştı. Bu karar doğrultusunda SAYOT firmasının yanı sıra, üç firmanın da elektronik kartlı su sayacı satışı için hazırlık yaptığı öğrenildi. Mahmutlar Haber Gazetesi olarak bir süredir tartışılan bu konuyu araştırdık. Yaptığımız araştırmanın sonucunda elektronik kartlı su sayaçlarının büyük avantajları olduğu ortaya çıktı.
AVANTAJLAR BÜYÜK
Beldemizin önde gelen turizmci ve işadamları elektronik kartlı su sayaçlarının hem tasarruf, hem ekonomik, hem de olması muhtemel bazı olumsuzlukları yok ettiğini belirtti. Özellikle ev sahibi kiracı ilişkilerini zedeleyen su borcu konusunun da bu sayaçlar sayesinde tarihe karıştığını söyleyen müteahhitler uygulamanın devamından yana tavır gösterdi. Bu konuda belediyeye destek büyürken, MHP’li meclis üyeleri de geçtiğimiz hafta bir gazetede yer alan sayaçlarla ilgili ilandan haberdar olmadıklarını, elektronik kartlı su sayaçlarının kullanımını desteklediklerini ifade etti.
CEBECİ:‘ELEKTRONİK SAYAÇ KULLANILMALI’
MHP Mahmutlar Belediye Meclis Üyesi ve İşadamı Ahmet Cebeci de elektronik kartlı su sayaçlarının kullanılmasının avantajlarının büyük olduğunu söyledi. Cebeci su sayaçlarının kullanımının ahbap çavuş ilişkilerini de önleyeceğini belirterek, “Elektrikli su sayaçları oldukça yararlı. Böylelikle hatır gönül ilişkilerinin önüne geçilir. Kartlı sayaca para yatırdığınız kadar su kullanabiliyorsunuz, bu da hem tasarruf sağlıyor, hem de maliyetleri düşürüyor. Bazı insanlar evlerinde kullandıklarını su paralarını ödemiyorlar. Üstelik üzerine de borç birikiyor. Bir süre sonra insanlar bu paraları ödeyemeyeceklerini anladıklarında araya hatır gönül işi sokmak istiyorlar. Bazı kanunsuz işlere yöneliyorlar. Bu sayaçların kullanımı, bu davranışları da tamamen ortadan kaldıracak. Bu nedenle elektrikli su sayaçlarının kullanımına kesinlikle varım” dedi. Öte yandan beldemizde yayınlanan bir yerel gazetede AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin birlikte verdiği iddia edilen su sayaçları ile ilgili ilanın kesinlikle kendisini bağlamadığını ifade eden Cebeci, “Bu ilan kesinlikle bizim ilanımız değildir. İlan konusu kesinlikle bilgimiz dışındadır, kişisel görüşlerimizi yansıtmamaktadır” diye konuştu.
SARISOY: BAŞKA FİRMALAR DA OLMALI
MHP Mahmutlar Belediye Meclis Üyesi Hüsamettin Sarısoy da yaptığı açıklamada, kartlı su sayaçlarının kullanımının yararlı olduğunu belirterek, ”Kartlı su sayaçları konusunda Belediye meclisinde aldığımız kararların arkasındayım. Kartlı su sayaçlarının yararlı olacağını düşünüyorum. Öte yandan bu sayaçların satışının tek firmaya verilmesi fırsatçılık oluşturmaktır. En az üç firmada olması gereklidir. Tek firmada olduğu zaman tekel olmuş olur.  Mahmutlar Post gazetesinde MHP’li ve AK Partili meclis üyelerinin adına verilen ilanı ben vermedim. Bizim MHP partisinden Meclis üyesi arkadaşımız Mehmet Çatal kendi inisiyatifini kullanarak vermiş, bu konu tamamen bizim dışımızda gelişen bir olaydır” şeklinde konuştu.
ÇELİK: ‘KARTLI SAYAÇ ŞART’
Takyan İnşaat ortaklarından Mehmet Zafer Çelik, kartlı su sayaçlarının büyük avantajlar getirdiğini söyledi. Çelik, “Bence kartlı su sayaçları modernleşmeye adım atmış yerleşim birimlerinde önemli bir ihtiyaçtır. Beldemize yurt dışından gelen ve senenin birkaç ayını Mahmutlar’da geçiren yabancılar da yaşamakta. Bu hem onlar için, hem de vatandaşlarımız için çok güzel bir uygulama. Ev sahipleri bu uygulama sayesinde mağdur olmaktan kurtuluyor, kartlı su sayaçlarının kullanımı sayesinde, kiracının ödemediği su borcu ile ilgili olarak külfet altında kalmıyorlar. Ben beldemiz için oldukça yararlı bir uygulama olacağını düşünüyorum” dedi.
CUCUK: ‘KARTLI SAYAÇTAN YANAYIM’
Sevgim Emlak Sahibi Haydar Cucuk de kartlı sayacının kullanımından yana olduğunu belirterek, “Kartlı su sayaçları sayesinde yerel yönetimler tahsil edemedikleri su paralarını peşin olarak almış oluyorlar. Böylelikle ileriki dönemlerde tahsilâtta sorun yaşanmıyor. Bu da bize hizmet olarak geri dönüyor zaten. Ayrıca, eski tip su saatleri kullanıp da borcu olanlar, bu borçları sıfırlamak için çeşitli yollara başvuruyor, ya da ödeme yapmadan taşınıyorlar. Bu sayaçlar sayesinde bu tarz olumsuz olayların da önüne geçilmiş oluyor” dedi.
UÇAK: ‘OLUMLU GELİŞME’
Kargıcak İnşaat sahibi Garip Uçak da kartlı su sayaçlarının kullanımının önemine değindi. Uçak, “Kartlı su sayaçları sayesinde hem tasarruf sağlanıyor, hem de gereksiz su tüketiminin önüne geçiliyor. Ayrıca ev sahipleri de mağdur olmaktan kurtuluyor” diye konuştu.
Öte yandan kartlı su sayaçları ile ilgili olarak görüşlerini almak için aradığımız AK Parti Mahmutlar Belediye Meclis üyesi Abdullah Pişkin, geçtiğimiz hafta gazetemizde yer alan ‘Ruhsatsız işyerleri mühürleniyor’ başlıklı haberin içinde, beldedeki ruhsatsız işyerleri ile ilgili olarak kaymakamlığa kendisinin şikâyet dilekçesi verdiği konusunda ibarelerin kullanıldığını, bundan dolayı da gazeteye herhangi bir açıklama yapmak istemediğini belirtti.
SUSAN: ‘TASARRUF SAĞLIYOR’
Kartlı su sayaçlarının tasarrufu sağladığı, masrafları düşürdüğü ve ev sahiplerinin mağduriyetin ortadan kaldırdığını belirten müteahhit Ali Susan, “Özellikle evlerini kiraya veren ev sahipleri için kartlı su sayaçları büyük avantaj sağlıyor. Belediye su bedelini peşin aldığından, evi olan insanlar bu sistemle tasarrufa gidebiliyor. Örneğin, benim yaptırdığım bir sitede ayda 376 ton su giderimiz vardı. Bu sayaç takıldıktan sonra su giderimiz 220 tona düştü. Önceden bin 280 TL öderken, şimdi 817 TL. ödüyoruz. Aradaki fark ise 400 TL. olarak cebimize kalıyor” dedi.
SANDAL: FAYDALI BİR UYGULAMA
Mahmutlar Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Hüseyin Sandal da yaptığı açıklamada, elektronik kartlı su sayacı uygulamasının yerinde bir karar olduğunu söyledi. Sandal, özellikle ev sahiplerinin bu işten kazançlı çıkacağını savunan Sandal, kiracıların su borcu ödememe gibi durumlarının ortadan kalkacağını, bu nedenle uygulamanın faydalı olduğunu söyledi. Hüseyin Sandal,  elektronik su sayaçlarının fiyatlarının yüksek olduğunu, bunun bir handikap yarattığını da ifade ederek, “Fiyatlar biraz daha uygun olsa iyi olur. Ayrıca bir değil, birkaç firmanın satış yapmasını da mantıklı buluyorum” dedi. Örneğin birkaç konutu ya da işyeri bulunan esnaflar bu sayaçlardan birkaç tane almak zorunda kalıyor. Bu nedenle fiyat ya da ödeme kolaylığı konusunda adımlar atılması gerekiyor” dedi.
GÜVENER: KATILIYORUM
Sun Star Otel Ortaklarından Süleyman Güvener’de yaptığı açıklamada, elektronik kartlı su sayacı uygulamasına katıldığını ifade ederek, “Yerinde bir uygulama. Böylelikle özellikle turistik tesislerde su giderlerinde büyük tasarruflar sağlanacağını düşünüyorum. Hem faturaların düşürülmesi, hem de tasarruf bakımından önemli avantajları var. Ayrıca ev sahipleri için de çok önemli bir uygulama” dedi.
PİŞKİN; AÇIKLAMA YAPMAYACAĞIM
AK PARTİ Mahmutlar Belediye Meclis Üyesi Abdullah Pişkin sayaçlarla ilgili olarak gazetemize herhangi bir açıklama yapmayacağını belirtti. Pişkin ve arkadaşları kartlı su sayaçları ile ilgili kararın iptal edilmesini istiyor.
MAR-STE KARTLI SU SAYAÇLARI FİRMASININ AÇIKLAMASI
Mahmutlar Belediyesi’nin kartlı su sayaçları kullanımına geçmesiyle birlikte, beldede bu hizmeti veren tek firma olma özelliğini taşıyan MAR-STE şirketinin mesul müdürü Murat Günsever, son günlerde basında kendileri ve Mahmutlar Belediyesi Başkanı hakkında çıkan eleştirilere yanıt verdi. Günsever, MAR-STİ’nin ürettiği bu sayaçların bölgemizdeki tüm belediyeler tarafından kullanıldığı gibi, KKTC’de de kullanıldığını da vurgulayarak, “Mahmutlar Belediyesi, kartlı su sayaçlarına geçme kararı almış ve konuda da araştırma yapmış, yaptığı araştırmalar sonucunda Manas Firması ile 1 Mart tarihinden önce bir anlaşma imzalamıştır.  MANAS firması ise, Mahmutlar Belediyesi ile yaptığı anlaşmadan sonra, Mahmutlar’da alt bayii vermek üzere araştırma yaptı. Bunun sonucunda da, 27 Mart 2010 tarihinde benim firmam MAR-STE. Sıh.Tes.Elek.Tur. İml. Ltd.Şti. ile bayilik ve servislik hizmeti vermek üzere anlaşma imzalamıştır. Biz de bu anlaşma ile birlikte Mahmutlar halkına haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermeye başladık. Son günlerde bizim adımızı kullanarak Beldede bir takım olumsuz havalar estirilmeye, Belediye yönetimi yıpratılmaya çalışılmaktadır. Yok efendim neden tek firma hizmet veriyormuş da, başka firmalar hizmet veremiyorlarmış. Bu bizimle ilgili olan bir iş değildir. Kaldı ki bizim firmamız belediye ile bir anlaşma imzalamadı. Anlaşma imzalayan MANAS Firmasıdır biz ise alt bayiiyiz. Mahmutlar’da yaklaşık olarak 17 bin civarında su abonesi bulunuyor. Biz ise hepsine değil, bizden kartlı su sayacı alan abonelere hizmet vermekteyiz. Bu da yaklaşık olarak 2 bin 700 civarında abone sayısı olduğunu belirtiyor” diye konuştu. MAR-STE Firması Müdürü Murat Günseven, yüzde 10 indirimin anlamını da şu şekilde açıkladı: “Bu indirim, vatandaşı kartlı su sayacına itme değildir. Sadece kullandığı suyun parasını peşin ödediği için indirmedir. Vatandaş yanlış bilgilerle yanıltılmaktadır. Su borcunu gününde ödeyen vatandaşın sesi çıkmazken, 2 yıl su parası ödemeyen şahıslar itiraz yollarına, şikâyet yollarına giden kişilerdir. İşlerine gelmemiştir. Alışmışlar para ödememeye, 2 yıldır abone almamış, mekanik saati kaç kere sökülüp attığı meçhul olan kişilerle savaşıyoruz. Yetimin hakkını yiyen bu kişilerdir. Bizim firma olarak kesinlikle Mahmutlar belediyesinin su sistemiyle ilgimiz olmadığı belirtilmiştir. Biz servislik ve bayiliğimizi MANAS Firmasından aldık. Akdeniz Bölgesi’ndeki diğer firmaların imal ettiği saatlerin çalışmadığını öğrendik” dedi.
SAYAÇLAR NASIL ÇALIŞIYOR?
Elektronik Kartlı Su Sayaçları, içinde hem elektronik, hem de mekanik iki kısımdan oluşuyor. Pil ile çalışan elektronik su sayaçlarında meydana gelebilecek arızalar, ekranda görüntülenebiliyor. Ayrıca ekrandan cihazın pil ömrünü de takip edebilmek mümkün. Firma yetkilileri cihazların üç yıl garantili olduğunu belirtirken, 10 yıl boyunca da servis hizmeti sağladıklarını belirtti. Cihazın hiçbir şekilde kireçten etkilenmediği ifade edilirken, cihaz alan vatandaşlara bir de kullanım kılavuzu veriliyor.
KARTLI SU SAYACI SATICILARI ARTIYOR
Mahmutlar Belediye Meclisinin aldığı karar gereğince, beldede tek kartlı su sayacı satmaya yetkili olan MAR-STE şirketine rakip geliyor. Gazeteniz Mahmutlar Haber yaptığı araştırma neticesinde Mahmutlar Belediyesine kartlı su sayacı satmak üzere 3 firmanın daha yeterlilik almak üzere müracaatta bulunduğunu tespit etti.
Şu anda kartlı su sayacı satışı yapan MANAS Firması’nın yarı sıra, Mahmutlar belediyesine Müracaatta bulunan diğer firmalar ise şunlar:
1.SAYOT
2.ELEKTRONET
3.DAYLAN
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Mahmutlar

En Çok Okunan Haberler

GEZİ PARKI SERÜVENİ10 Haziran 2013

ANKET

16 Mart 2013 tarihinde yapılması planlanan ALTSO Başkanlık seçimleri için kimi başkan olarak görmek istersiniz?Tüm Anketler


RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi